Kuracja motywująca w leczeniu alkoholizmu

Od dawna jak wiadomo, iż spośród alkoholizmu nie jest dozwolone się wyleczyć. Wolno go wprawdzie badać zaleczyć. W który tryb owo zdziałać, iżby było to czyn skuteczne? Wydaje się, iż dobrym rozwiązaniem jest tzw. Kuracja Motywująca. Jej założenia wykorzystuje się nie lecz w leczeniu alkoholizmu, lecz a w szkolnictwie jednakowoż medycynie.
Terapia Motywująca jest specyficzną formą pracy. Jej efektem ma być bowiem rozszerzanie zaś wzmacnianie motywacji aż do zmiany nieodpowiednich nawyków i zachowań. Odchodzi się tu od czasu działań nakazowo – dyrektywnych, zastępując je partnerskimi stosunkami nawiązywanymi pomiędzy terapeutą zaś alkoholikiem. Z przyczyny temu terapeuta prawdopodobnie aktywować tudzież skorzystać naturalny siła tkwiący w jego kliencie. Co istotne, nie prowadzi owo aż do wyleczenia alkoholika (żadna ze znanych metod terapii tego nie gwarantuje), zaś właściwie do odnalezienia oraz wykorzystania mądrości, którą everyman homo sapiens posiada.
W ogóle Kuracja Motywująca prowadzi aż do zmian zachowania alkoholika. Umiejętnie prowadzona rozmowa między terapeutą a osobą uzależnioną wpływa na motywację tej ostatniej. W który postępowanie się to odbywa? Otóż przede wszystkim terapeuta pokazuje alkoholikowi, że nie będzie mu niczego dyktować natomiast iż uznaje jego regulacja aż do samodzielnego wyboru najlepszego rozwiązania. Jest to wystarczająco ryzykowne, gdyż nieraz może przemykać do pozostania pod ręką alkoholu, nie mniej tymczasem zdecydowana większa część osób przekonuje się aż do wprowadzenia zmian. Zadaniem terapeuty jest takie kierowanie negocjacje, by wzbudzić w uzależnionym stosowne wątpliwości i tak aby przedstawić mu – niemal nieoczekiwanie – niekorzystne skutki picia alkoholu. Wymagane jest wszelako ogromne takt w tej kwestii, bo terapeuta, kto będzie na klienta naciskał, spośród całą pewnością nie osiągnie założonego celu. Trafny fachowiec pomoże rozważyć uzależnionymi wszystkie „za” i „przeciw”. Pozwoli mu samodzielnie zajść do najlepszych rozwiązań w danej sytuacji. Symultanicznie wzmocni jego wrażenie własnej wartości a wiarę w możliwości.
Azali w rzeczy samej Terapia Motywująca jest efektywna? Postępowanie prowadzone ponad tą metodą wskazują, że TM znacząco wpływa na bieg oraz efekty terapii. Dzieje się owo poprzez zwiększone możliwość podjęcia leczenia, wzmocnioną funkcjonowanie osoby uczestniczącej w terapii zaś zwiększoną motywację aż do zaprzestania picia w ciągu roku od chwili zakończenia terapii.

Comments are closed.